Powiatowa Biblioteka w Gołkowicach Górnych
Gołkowice Górne to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim w dolinie Dunajca. Nowy budynek biblioteki jest filią głównej placówki w Starym Sączu i został zaprojektowany przez tą samą pracownię architektoniczną. Nowy budynek został zlokalizowany na działce należącej do szkoły podstawowej i połączony jest z nią również pod względem funkcjonalnym. Część pomieszczeń przeznaczona została przedszkolu. Funkcja biblioteki jest nadrzędna, ale obiekt miał również pełnić rolę wiejskiego domu kultury, stąd w programie funkcjonalnym uwzględniono dużą salę warsztatową i salę audiowizualną.
Wiejska zabudowa w swoim pierwotnym układzie urbanistycznym miała charakter ulicowy z chatami o dwuspadowych dachach zwróconymi do niej prostopadle. Tak jest zrealizowana bryła biblioteki, jednakże cofnięta względem ulicy, pozostawiając pomiędzy budynkiem szkoły, a nią plac publiczny.
Cofnięcie miało również inne znaczenie, umożliwiało przysunięcie się elewacji do istniejącej w głębi działki zieleni i w efekcie kameralny odbiór przestrzeni wewnątrz. Architekci zdecydowali się wprowadzić nowoczesną formę podwojonego archetypu wiejskiego domu. Jedna z brył odcina się poprzez wysunięcie i zastosowany zielony kolor aluminiowej okładziny. Pozostałe fasady budynku są białe, tynkowane.
Budynek posiada dwa wejścia, do biblioteki oraz oddziału przedszkola. Niewielki rozmiar powierzchni użytkowej sprawił, że wnętrze czytelni jest bardzo kompaktowe, a drewniane okładziny, pokrywające ściany nadają całości z jednej strony eleganckiego, a z drugiej domowego wrażenia.
Zieleń, która pojawiła się w fasadzie jest również kontynuowana w wykończeniu wybranych ścianach oraz w meblach i innych elementach wyposażenia.
Na parterze oprócz czytelni z recepcją znajdziemy również dużą salę warsztatową, która może działać niezależnie, gdyż posiada dodatkowe wejście. Ta sala jest doświetlona światłem naturalnym.
Na poddaszu jest sala audiowizualna z mniejszymi oknami, gdzie odbywać się mogą prezentacje, wykłady, wystawy.
Powstała przestrzeń czytelni sprzyja nie tylko nauce i lekturze, ale również spotkaniom.
Rozmiar i zróżnicowanie techniczne sal czyni je wielofunkcyjnymi, pozwala organizować zajęcia dla dzieci, spotkania seniorów, wystawy, zabawy i inne wydarzenia artystyczno-kulturalne.
55 Architekci
Centrum kultury
Polska, Gołkowice Górne
Wiejska
2015
< 1000
545
Nowy budynek
Archetyp
Otwarty plan czytelni, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
http://www.55architekci.pl/pl/projectsm/1/biblioteka-golkowice-gorne