Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
Budynek biblioteki zrealizowany został, jako uzupełnienie zabudowy rynku miejskiego. Przeniesienie istniejącej siedziby instytucji w to konkretne miejsce było decyzją sondażu społecznego. Przestrzeń rynku wyznaczała z jednej strony Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny z monumentalnym witrażem, a z drugiej pojawiła się kubatura biblioteki. Lokalizacja biblioteki jest więc nobilitująca.
Dokładne usytuowanie budynku i jego forma wynikały z analiz terenowych oraz założenia pozostawienia istniejącej zieleni w miejscu budowy. Biblioteka uzupełnia pierzeję rynku i ul. Pocztowej oraz zamyka oś kompozycyjną wyznaczoną przez kościół, dzięki czemu poprawia układ przestrzenny śródmieścia oraz zwiększa jego walory estetyczne i funkcjonalne.
Rynek miejski został przebudowany w 2012 roku. Zmieniona została nawierzchnia, zbudowano fontanny, wprowadzono współcześnie zagospodarowany skwer i nowe oświetlenie. Bryła biblioteki wpisuje się z jednej strony w nowoczesne zmiany, ale z drugiej poprzez klasyczne środki wyrazu nawiązuje do historycznej zabudowy pierzei rynku, stając się jej integralną częścią.
Bryła budynku składa się z trzech przesuniętych względem siebie różnej wielkości prostopadłościanów. Schodkowy układ brył pozwolił ukryć dużą kubaturę, przez co budynek wydaje się mniejszy. W efekcie posiadając dwie strony. Pierwszą jest elewacja frontowa najbardziej wysuniętego do rynku prostopadłościanu. Monumentalna, podkreślona równo rozstawionymi słupami oraz zwieńczeniem fasada przywołuje skojarzenia z greckimi portykami. Przestrzeń pomiędzy pełnymi elementami wypełniają przeszklenia, a na parterze podcień, który odznacza strefę wejściową do budynku.
Prostokreślność kompozycji przełamuje dobudowa, która wychodzi z podcienia w niewielką, szklaną, obłą formę eksponowaną od ulicy Pocztowej. Cofnięte elewacje od płyty rynku oddzielała wysoka zieleń, która już po realizacji zyskała plac z rzeźbami i zmieniła nazwę na Skwer Legionów Polskich.
Druga strona budynku jest w większym stopniu przeszklona i otwarta na zieleń Skweru Czesława Kempińskiego. Pełne ściany fasad zostały wykończone cegłą układaną zarówno w poziomie, jak i w pionie oraz z przesunięciami względem siebie. Dzięki temu ściany zyskują trójwymiarowy efekt.
Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie po obu stronach budynku dwóch, przypominających wieże budowli o charakterze usługowo-handlowym. Jako wolnostojące bryły, utrzymane w estetyce budynku uzupełniają one strukturę urbanistyczną całego zagospodarowania.
Budynek posiada trzy kondygnacje. Wejście do budynku znajduje się w podcieniu elewacji fronwej. Znajdując się w przestrzeni foyer możemy również spojrzeć na wyższe piętra dzięki otworowaniu stropów. We wspomnianej przeszklonej bryle znalazła się przestrzeń przeznaczona na wydarzenia artystyczne, w szczególności koncerty. Stąd ta dodatkowa funkcja podkreślona została nietypową formą. Strefy ogólnodostępne zajmują dwa pierwsze prostopadłościany. Strefa administracji i obsługi obiektu została umieszczona w dalszym prostopadłościanie.
Pracownia Projektowa Wojciech Podleski Sp. z o.o.
Centrum kultury
Polska, Jaworzno
Centrum miasta
2007
2000 - 4000
3123
Nowy budynek
Kompozycja geometryczna
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci