Ostrowiecki Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiecki Browar Kultury to efekt modernizacji pochodzących z początku XX wieku pofabrycznych zabudowań dawnego Browaru Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Projektanci zachowali wartości architektonicznej istniejącej bryły, dostosowując ją do nowej funkcji, równocześnie rozbudowali obiekt o nową minimalistyczną kubaturę, która z jednej strony wpasowuje się w zastany układ, a z drugiej odznacza bielą i współczesnymi środkami wyrazu. Przebudowa była elementem programu rewitalizacji obszarów zdegradowanych miasta, a projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym.

Główną ideą miasta było udostępnienie browaru dla różnych placówek kultury. W dawnym budynku administracyjnym zlokalizowano Miejskie Centrum Kultury, w warzelni Biuro Wystaw Artystycznych, a w magazynie działa Miejska Biblioteka Publiczna. Infrastrukturą kulturalną uzupełniają sale teatralne, kinowe, wystawowe, warsztatowe, a także strefy biurowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może korzystać w jednym miejscu z pełnej oferty kulturalnej. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu to ok 5 500 m2, a biblioteka zajmuje ok 1 600 m2.

Biblioteka ma dwa poziomy, a jej centralną częścią jest dwukondygnacyjny hol z otwartą przestrzenią, którą zajmuje recepcją z wypożyczalnią oraz stanowiska do nauki i regały na książki wzdłuż okalających ją ścian. Drugi poziom to antresola, która jest również otwarta, zaaranżowana miejscami do czytania o  mniej lub bardziej formalnym charakterze. Na poddaszu zaprojektowana została strefa dla dzieci, uwzględniająca nie tylko dostęp do książki, ale również przestrzeń dla prowadzenia warsztatów i innych aktywności.

Wnętrza wykonana zostały w jasnym wykończeniu z drewnianym parkietem na parterze i akcentami industrialnym w formie lamp, balustrad, czy schodów.

Projektant
Dresler Studio Architektura i Urbanistyka
Program
Obiekt hybrydowy
Kraj
Polska, Ostrowiec Świętokrzyski
Lokalizacja
Peryferia miasta
Data realizacji
2019
Skala
4000 - 8000
Powierzchnia
5500
Rodzaj realizacji
Przebudowa budynku przemysłowego
Forma
Kompozycja geometryczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia