Canada Water Library
Nowy obiekt biblioteczny w idei miał być budynkiem wielofunkcyjnym łączącym bibliotekę z centrum kuktury, oferującym atrakcyjną przestrzeń dla różnych potrzeb i grup wiekowych. Swoją nazwę budynek zawdzięcza zbiornikowi wodnemu Canada Water przy nabrzeżu którego został zlokalizowany. Poprzez swoją charakterystyczną, rzeźbiarską formę obiekt przypomina diament.
Projektanci dostali wytyczną, aby umożliwić szeroką interakcję pomiędzy użytkownikami, a także umożliwić łatwą obsługę obiektu minimalizując ilość personelu. Jednocześnie działka na której miał stać obiekt nie była duża i przy rozległym programie wymagała wprowadzenia kilku kondygnacji. Stąd wyzwaniem stało się zagadnienie wielopoziomowości. Architekci zastosowali rozwiązanie w postaci odwróconej piramidy, gdzie powierzchnie każdego poziomu zwiększają się wraz z ich wysokością, jednocześnie ściany nie mają kąta prostego. Biorąc pod uwagę sześciokątny, nieregularnym rzut ich ukośny character zmienia kubaturę w geometryczną, rzeźbiarską formę, która przypomina diament. W efekcie na jednej kondygnacji udało się zlokalizować czytelnię główną, a także zminimalizować niekorzystny wpływ światła południowego, przy zachowaniu większych przeszkleń i tym samym widoku na zbiornik wodny. Ukośna ściana zmniejszyła również powierzchnię przegród zewnętrznych w porównaniu do klasycznej prostej ściany z podsufitką
Obok dynamicznej formy obiekt wyróżnia mieniąca się fasada. Ściany pokrywają panele z blachy aluminiowej, anidyzowanej o brązowej barwie i charakterystycznej, łuskowej perforacji. Ze względu na sąsiedztwo wyższych budynków architekom zależało, aby obiekt posiadał atrakcyjnie wyglądający dach, traktowany, jako piąta elewacja, stąd panele okładzin zawinięte są również na tą powierzchnię, ukrywając przestrzeń techniczną, a stropodach jest wykonany w systemie dachów zielonych.
Spoglądając na wnętrza pochylone ściany zostały twórczo wykorzystane dla wprowadzenia siedzisk i regałów. Poziomy przecina, pozwalając uzyskać wgląd w kondygnacje przestronne atrium z centralną, spiralną klatką schodową w okładzinie drewnianej z listewek.
Powierzchnia parteru została wykonana tak, aby była jak najmniejsza i sprowadzona do najważniejszych funkcji, które cechują strefę wejściową. Od początku zdecydowano, że aby znaczna część dostępnej powierzchni terenu pozostała placem publicznym, powiązanym z istniejącymi już obiektami handlowo-mieszkalnymi. Ma to być przestrzeń wykorzystywana dla organizacji targowiska, wydarzeń kulturalnych, festiwali i innych aktywności. W parterze zlokalizowane są więc otwarte na plac usługi i kawiarnia.
Główna czytelnia na ostatnim piętrze posiada podział na strefy dla dzieci i młodzieży. Wyznaczone zostały specjalne miejsca dedykowane nauce własnej oraz sale spotkań. Funkcje kulturalne uzupełnia duża sala z amfiteatralną widownią, dostępna również bezpośrednio z zewnątrz i wysoka na dwa poziomy.
Wnętrze pod względem estetyki zrealizowane są w neutralnej stylistyce z przeważającą bielą i drewnem widocznym w meblach na książki. Różne kolory widoczne są w wykładzinach dywanowych posadzek czytelni, a ceglany odcień w wykończeniu ścian i sufitów parteru.
CZWG Architects
Centrum kultury
Anglia, Londyn
Centrum miasta
2011
2000 - 4000
2600
Nowy budynek
Zwarta bryła
Otwarty plan czytelni, Pokoje pracy cichej, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Duża sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
https://www.archdaily.com/250193/canada-water-library-czwg-architects