The Library Stanbridge Mill
The Library Stanbridge Mill to przykład nadania funkcjonalności, a zarazem współczesnej estetyki obiektowi dawnej stodoły. W ostatnich latach zauważalny jest trend wykorzystywania starej zabudowy gospodarczej na nowe, kulturalne cele. Wyzwaniem dla architektów w przypadku Stanbridge było doświetlenie pierwotnie ciemnej przestrzeni i uzyskanie w efekcie wygodniej i jasnej powierzchni z punktu widzenia pracowników i użytkowników.
Jedną z pierwszych decyzji było uznanie, że warto zachować w miarę możliwości oryginalny wygląd elewacji budynku z charakterystycznym kolebkowymi sufitami wewnątrz. W efekcie z zewnątrz interwencja projektantów jest niemal niewidoczna, ściany pozostają ceglane, a dach kryty dachówką. Przestrzeń w środku została podziela na trzy części, przez które można przejść amfiladowo. Jest to niewielkie lobby, główna czytelnia i pokój biurowy. Czytelnia jest całkowicie otwarta z regałami wzdłuż ścian.
W zakresie prac budowlanych wymienione zostały istniejące kratownice, a także wprowadzono trzy świetliki. Odnowiona została istniejąca stolarka drewniana z zachowaniem tradycyjnych podziałów oraz białego koloru, a nowo dodane elementy wykonano w czarnej stali. Główne wejście zostało na nowo zdefiniowane i podkreślone przeszklonymi drzwiami, które dodatkowe zamykane są drewnianymi wrotami, zachowując oryginalną stylistykę typową dla stodół. W momencie, gdy obiekt jest otwarty, wrota sa rozwarte, eksponując wnętrze widoczne za przeszkleniem. Wykorzystanie pracy rzemieślniczej stolarzy i metaloplastyków była dla projektantów dialogiem pomiędzy tym, co stare i nowe.
Architektom zależało na spójności konstrukcji, wykończenia wnętrz i umeblowania, stąd decyzja, aby lite drewno dębowe było wykorzystane dla estetyki pomieszczeń. Powstała drewniana struktura integruje ze sobą okładziny kolebek, regały, stoły i siedziska. Tworzy to wspólny mebel, wypełniający całe pomieszczenie czytelni. Świadomą decyzją było też pozostawienie widocznych sęków i tradycyjnych połączeń tzw. otworowych, gdzie widoczne są charakterystyczne łączenia.
Projekt prezentuje podejście zrównoważone poprzez wykorzystanie istniejącej konstrukcji oraz stosowanie naturalnych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych.
Crawshaw Architects
Monobiblioteka
Anglia, Wimborne
Wiejska
2021
< 1000
240
Przebudowa budynku historycznego
Archetyp
Otwarty plan czytelni