Public Library and Concert Hall in Lubbeek
Założeniem koncepcji była realizacja dwóch budynków dedykowanych biliotece i hali koncertowej, które pod względem estetycznym stanowią spójną całość.
Obszar Gellenberg znajduje się w pobliżu centrum miasta Lebbeke i nie ma czytelnego układu urbanistycznego, składając się z kilku obiektów publicznych, hali sportowej oraz zieleni, terenów niezagospodarowanych i zawłaszczonych pod miejsca parkingowe. Budynki zostały zrealizowane w nieznacznej odległości od siebie, ale powiązane poprzez zagospodarowanie.
Architekci wprowadzając nowe kubatury założyli, aby były one korespondujące ze sobą pod względem estetycznym i posiadała analogiczne detale, a odróżniające pozostawały formalnie. W efekcie hala koncertowa jest prostopadłościenna, a biblioteka ma formę walca. Obie bryły mają to samo wykończenie białym tynkiem, jednocześnie pozostawiając widoczną strukturę murowania. Dolna część fasady została zrealizowana, jako wysoki cokół z bielonego kamienia, którego faktura jest nieregularna i kontrastuje z pozostałą płaszczyzną elewacji, jednocześnie zachowując spójność koloru. Obie bryły mają niemal identycznie zrealizowane strefy wejściowe, która odznaczają się m zadaszeniem, neonem z literami i tzw. łańcuchem deszczowym. Przeszklenia doświetlające wnętrze analogicznie – mają ten sam kształt kwadratu, który powielany jest w zależności od potrzeb, wynikających z organizacji wnętrz.
Podobne założenia dla obu budynków przyjęto pod względem konstrukcji i wykończenia wnętrz. Charakterystyczną cechą jest system krokwi, które przecinają centralną przestrzeń, uwalniając ją od punktów podparcia i zapewniając możliwość elastycznego wykorzystania.
Biblioteka została bardziej wyeksponowana poprzez usytuowanie bezpośrednio przy drodze, a wybór formy okręgu na jej plan miał dwa atuty. Pozwolił wpisać się bryle w złożony kontekst urbanistyczny, jednocześnie pozostając wyrazistym i czytelnym sygnałem o nobilitującej, ogólnodostępnej funkcji. Ułatwił również organizację przestrzeni wnętrz, która oparta była o pierścień, wydzielający centralny środek, jako otwartą wysoką przestrzeń foyer oraz okalające nią czytelnie i pokoje. Na parterze funkcje biblioteczne uzupełniły biura oraz pomieszczenia obsługi. Na piętrze okrągły rzut pozwolił poprzez starannie dobrane otwory okienne uzyskać z otwartych czytelni atrakcyjne widoki na całą okolicę.
Wnętrza biblioteki eksponują konstrukcję budynku, murowane ściany zewnętrznego okręgu i betonową strukturę wewnętrznego oraz kratownice podtrzymujące dach wykonany z blachy trapezowej. Posadzki zostały wykonane z betonu szlifowanego. W suficie podwieszanym w parterze wprowadzono płyty z wełny drzewnej, która wpisuje się w industrialny charakter estetyki. Dodatkowym materiałem, który został wykorzystany jest sklejka, widoczna w wykończeniu balustrad klatki schodowej, otworów okiennych oraz w meblach na parterze – ladzie recepcji, regałach na książki i wydzielonych stanowiskach czytelniczych. Na piętrze aranżacja jest bardzo czytelna, oparta o ciąg regałów na książki po obwodzie ścian, wykonanych z białej płyty meblowej i pojedynczych foteli i siedzisk do czytania.
Bryła hali koncertowej została cofnięta w głąb działki, otoczona innymi budynkami oraz boiskami sportowymi. Architektom zależało, aby przestrzeń mogła być użytkowana elastycznie, stąd zdecydowali się nie wprowadzać zdefiniowanego audytorium i stworzyć dużą otwartą powierzchnię. W czterech narożnikach znalazły się wydzielone kubatury, które mieszczą funkcje obsługowe. W powstałych przerwach pomiędzy nimi umieszczono wiatrołap wejściowy, podniesioną scenę, stół konferencyjny i zaplecze gastronomiczne.
Wykończenie hali powtarza kierunek wyznaczony w bibliotece. Ozdobą, jednocześnie poprawiając akustykę są wstawki ażurowe w ścianach.
Obiekty chociaż stojąca indywidualnie tworzą wspólne założenie poszerzające ofertę kulturalną miasta, umożliwiając aktywizację lokalnej społeczności.
Dierendonckblancke architecten
Centrum kultury
Belgia, Lubbeek
Centrum miasta
2017
2000 - 4000
2296
Nowy budynek
Zwarta bryła
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci, Rozwiązania ekologiczne
https://dierendonckblancke.eu/library-and-hall-lebbeke/