City Library Rottenburg

Nowy budynek biblioteki został zrealizowany pomiędzy starym centrum miasta, a Pałacem Biskupim. Budynek zastąpił trzy mocno zniszczone, średniowieczne budowle. Zadaniem architektów było uzupełnienie zabudowy pierzei i wpisanie się w historyczny kontekst, a  przy tym stworzenie nowego miejsca spotkań. Trudność stanowiła również działka, która nie była duża i posiadała różnice wysokości.

Architektom zależało na uszanowaniu urbanistyczno-przestrzennego istniejącego układu zabudowy oraz współczesnej interpretacji średniowiecznej architektury. Oddźwięk sąsiedniej zabudowy widoczny jest w skali i archetypicznej formie nowego budynku. Kształt rzutu reaguje na otoczenie.

Zakrzywiona forma bryły opracowania została, jako kontynuacja sąsiedniej zabudowy. Zauważając, że obiekt znajduje się na styku zabudowy o różnej skali architekci zdecydowali się wprowadzić dwuspadowy dach, ale w zależność od elewacji wykonać okap na różnych poziomach. Dzięki temu wyższy okap nawiązuje do poziomów od strony pałacu, a niższy widoczny jest od strony starego miasta. 

Charakterystycznym elementami bryły są rozrzucone na elewacjach kwadratowe okna z dużymi przeszkleniami. Otwory mają 2 x 2 m i aby zmniejszyć osłabienie konstrukcji wprowadzono żelbetowe słupy usztywniające, dodatkowo obłożone ceramiką. Architekci postanowili zastosować specjalne cegły, które posiadają wbudowaną izolację termiczną, co pozwoliło uzyskać jednolitą powierzchnię. Fasada finalnie została otynkowana, ale sam tynk został uszlachetniony wykończeniem w postaci szczotkowania, co wraz z autorsko dobranym szarym odcieniem  nadaje bryle rzeźbiarskiego efektu. 

Ze względu na różnice w topografii parter w części miejskiej uzyskuje poziom terenu, a od strony pałacu jest zagłębiony w ziemi. Obejście wokół budynku możliwe jest dzięki wprowadzeniu szeregu schodów.  Od strony funkcjonalnej parter został przeznaczony na strefę wejściową oraz kawiarnię z niewielkim zapleczem, która może również pełnić funkcje kulturalne. Górne cztery piętra posiadają prosty i czytelny układ, typowy dla współczesnej biblioteki.

Architektom udało się wykorzystując podłużny charakter bryły ograniczyć konstrukcję, co pozwoliło uzyskać elastyczny układ kondygnacji. Powierzchnia jest zaaranżowana jako open space, a także dodatkowo wydzielone są pokoje nauki i spotkań wzdłuż krótszego boku rzutu. Ściany zewnętrzne zostały pogrubione i przeznaczone na regały na książki, które są przerywane w miejscach, gdzie pojawiają się okna. Głębokie ościeża pozwalają użytkować wnęki jako miejsca do siedzenia i czytania. Wszystkie wnętrza wykonane zostały w oparciu o jednolitą kolorystykę w której przeważają biele i beże. Akcent stanowią kolorowe meble w części czytelni. 

Projektant
harris + kurrle architekten bda
Program
Monobiblioteka
Kraj
Niemcy, Rottenburg
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2017
Skala
2000 - 4000
Powierzchnia
2038
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Archetyp
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja
Nagrody i wyróżnienia