Médiathèque l’Alpha in Angoulême
Budynek znajduje się na terenie byłego obszaru przemysłowego w północno-wschodniej części miasta w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Powstanie biblioteki było częścią przekształcenia dzielnicy Houmeau mającego na celu poprawienie życia społecznego i kulturalnego jej mieszkańców.
Lokalizacja w pobliżu dworca miała również znaczenie strategiczne, pozwalając na dostęp do budynku z innych części miasta, a także kraju. Głównym założeniem projektu miało być odniesienie do wzorców skandynawskich i stworzenie miejsca łączącego różne pokolenia i oferującego szeroki dostęp do kultury i innych aktywności integrujących społeczność. Interpretacją architektoniczną tego założenia było dla architektów odwołanie się do dzieciństwa i widoczna zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach zabawa formami, fakturami i kolorami.
Na obiekt składa się pozornie swobodna kompozycja kilku prostopadłościennych form, których różne przesunięcia, kierunki, wykończenia tworzą różnorodne widoki i atrakcyjne przestrzenie, kształtując równocześnie dynamiczny odbiór całości. W założeniu architektów kolorowe prostopadłościany, widziane z góry miały tworzyć symboliczną literę A, dedykowaną symbolowi Alfa, ale również miasta Angoulême.
Krótsze boki elewacji poszczególnych brył zwieńczone zostały przeszkleniami, oferującymi widok na zabytkową zabudową miasta. Symboliczne znaczenie mają również użyte kolory, które odnoszą się do zarówno do działań człowieka, jak kosmosu. Antracytowa bryła odnosi się do planety saturn i oznacza akt tworzenia, srebrna interpretuje księżyc i oznacza „zrozumienie”, złota dedykowana jest słońcu i oznacza „wyobrażenia”, a czerwona to miedź z symbolem planety mars i oznacza „produktywność”.
W rozsunięciu form stworzona została główna przestrzeń publiczna, zaprojektowana z wykorzystaniem zielonych nasadzeń. Szczególną uwagę zwraca wyeksponowana klatka schodowa, której prowadzone w różnych kierunkach biegi tworzą inspirującą, dynamiczną przestrzeń. Podobne schody znajdą się również wewnątrz. Ponadto przestrzenie poszerzone są o zlokalizowane na różnych poziomach tarasy lub ogrody. Zieleń widoczna jest również we wnętrzach, poprawiając wilgotność w pomieszczeniach i samopoczucie użytkowników.
Inspiracja światem dzieciństwa widoczna jest w projekcie wnętrz, który wykorzystuje geometrię, kolory i różne materiały wykończeniowe nadając przestrzeni przyjazny i aktywny charakter.
Główna stylistyka wnętrz opiera się połączenie stylów skandynawskiego i industrialnego, ale ma wiele cech autorskich, które pozwalają identyfikować przestrzenie. W zależności od ich przeznaczenia zmieniają się kolory wykończenia posadzek i ścian, ale również wprowadzone są odmienne meble oraz detale. Tutaj również architekci zwrócili uwagę na wprowadzenie elementów zabawy w stylistyce mebli odnoszących się do kształtów i form znanych z codzienności, ale przeskalowanych lub świadomie zinterpretowanych. Stos skrzyń, które wydają się zostawione przez magazyniera to tak naprawdę lada recepcji. W wielu miejscach pojawiają się humorystyczne grafiki.
loci anima
Centrum kultury
Francja, Angoulême
Peryferia miasta
2015
4000 - 8000
5245
Nowy budynek
Kompozycja geometryczna
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Mała sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
https://www.archdaily.com/783919/multimedia-library-lalpha-loci-anima