Rozet – Culturehouse in Arnhem
Arnhem to stolica prowincji Gelderland, miasto, które prawa miejskie otrzymało jeszcze w XIII w., o bogatej historii, z licznymi zabytkami, takimi jak np. stara brama miejska Sabelspoort, XIV-wieczny Notarishuis, zabytkowy dom Presickhaeffs Huys, XVI-wieczny Duivelshuis – dom marszałka Maartena van Rossuma czy kościół św. Euzebiusza z 73-metrową wieżą i największym w Europie karylionem. Wprowadzenie nowego obiektu jest więc również wejściem w dialog z historią miasta.
Budynek zlokalizowany jest na styku obszaru stacji i placu Kerkplein, dzielnicy Rijnboog i w prostej, wydłużonej bryle mieści różne instytucje kulturalne i edukacyjne, w tym bibliotekę. W idei twórców obiekt miał stanowić mieszankę funkcji, stymulujących aktywność społeczności Arnhem i stając się impulsem do dalszego rozwoju miasta.
Lokalizacja na głównej drodze między dworcem, a placem kościelnym była inspiracją do założenia funkcjonalnego, widocznego w strukturze przestrzennej budynku. Trzonem obiektu stała się wewnętrzna przestrzeń przecinająca wszystkie piętra, która staje się metaforą drogi. Łączy ona różne instytucje / funkcje budynku, jednocześnie tworząc atrakcyjną i oryginalną przestrzeń. Przybiera ona różne formy, stając się foyer wejściowym, otwartymi czytelniami, audytorium, czy strefą wystaw.
Architektom zależało, aby idea tej przestrzennej trasy odznaczała się również w bryle budynku, stąd w miejscu jej przebiegu pojawia się więcej przeszkleń, przełamując zwarty podział elewacji budynku. Estetyka fasady jest drugim charakterystycznym elementem budynku. Zbudowana ze specjalnie przygotowanych przypominających płaskorzeźby betonowych prefabrykatów o piaskowej barwie nadaje tożsamości obiektowi, wyróżniając go od otoczenia. Cechą charakterystyczną tych elementów jest wzór rozety, współczesna dekoracja, która jednocześnie odnosi się do przeszłości architektury miasta. Ta struktura widoczna jest nie tylko na zewnątrz, ale również tworzy ściany wewnętrznej, otwartej przestrzeni.
Przestrzenny charakter podziałów elewacji ma również znaczenie funkcjonalne, pozwalając na kontrolę przenikania światła słonecznego do wnętrz. Energooszczędne rozwiązania uzupełniają naturalna wentylacja i zielony dach z panelami słonecznymi. Roślinność i gospodarka wodna na dachu pozwalają na poprawę warunków klimatycznych obiektu, ale również stanowią zieloną oazę dla ptaków i owadów.
Neutelings Riedijk Architects
Centrum kultury
Holandia, Arnhem
Centrum miasta
2013
> 8000
12000
Nowy budynek
Zwarta bryła
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Mała sala audytoryjna
https://www.archdaily.com/499856/culturehouse-in-arnhem-neutelings-riedijk-architects