Biblioteka gminna z częścią handlowo-usługową w Rokietnicy

Wraz z rozwojem Poznania, historycznej stolicy Wielkopolski rozwijały się sąsiadujące z nim małe miejscowości. Jedną z nich jest Rokietnica w której w 2017 roku pojawił się nowy budynek biblioteki do której trafił księgozbiór ze starego, nie przystającego współczesnym potrzebom funkcji obiektu. Główna przestrzeń publiczna, gdzie toczy się życie miasta znajduje się w obszarze Rokietnickiego Ośrodka Sportu. Wprowadzenie w jego sąsiedztwie biblioteki poszerzało ofertę kulturalną przestrzeni.

Nowa kubatura stoi obok budynku sportowego, ale równocześnie dzięki lekkiej, szklanej przewiązce jest z nim fizycznie związana, umożliwiając przejście pomiędzy biblioteką, a Gminnym Ośrodkiem Kultury, który zajmuje część pomieszczeń obiektu sportowego. Nietypowe jest również założenie, aby parter budynku zrealizować w formie powierzchni usługowej na wynajem, a piętro przeznaczyć głównej funkcji czytelniczej.

Pod względem funkcjonalnym projekt wpisuje się we współczesną definicję biblioteki, jako przestrzeni socjalnej, uzupełniając czytelnie o sale konferencyjno-warsztatowe. To znaczenie społeczne podkreśla zagospodarowanie wokół budynku, który jedną elewacją otwiera się zielony plac rekreacyjny, a drugą na nowy plac miejski.

Budynek został zlokalizowany przy obiekcie wielkokubaturowym, jednocześnie w otoczeniu zabudowy głównie mieszkalnej, jednorodzinnej, a więc małej skali. W tym kontekście projektant zdecydował się na prostą i klarowną formę, stwierdzając, że „oszczędna w środki wyrazu forma budynku stanowi próbę nawiązania do modernistycznej tradycji kształtowania obiektów użyteczności publicznej”.

Bryła parteru ze względu na swój charakter usługowy jest w przeważającej większości przeszklona. Część czytelnicza biblioteki na piętrze została z kolei podkreślona panoramicznym oknem. Pełne ściany w parterze są wykonane jedynie w części zaplecza, tynkowane w kolorze grafitowym. W bryle piętra dominuje okładzina płytkami klinkierowymi w odcieniach szarości. Intrygującym elementem w kompozycji bryły jest wycięcie w narożniku, które stanowi taras oraz znajdujące się w jego obręvie schody kręcone, prowadzące na dach. Zarówno przy wejściu, jak i przy tarasie pojawia się logotyp biblioteki, który również komponuje się z modernistyczną estetyką koncepcji.

We fragmencie parteru, który oddany został powierzchni usługowej znajduje się niewielka strefa wejściowa do biblioteki w której znajdują się schody na piętro. Bieg schodów zdecydowanie się wyróżnia – został wykonany z betonu i będąc przekrzywionym jest także jedynym odejściem od prostokreślnego planu. Zabieg miał na celu zaznaczenie osi widokowej, której domknięcie stanowi wieża kościoła – jedyna dominanta wysokościowa w miejscowości.

Na piętrze główną przestrzeń zajmuje otwarta czytelnia ze stanowiskiem recepcji, regałami z książkami i miejscami do czytania. Dla nauki zostały wydzielone pokoje pracy cichej. Wspomniany taras może również być zewnętrzną czytelnią. W tylnej części sali wprowadzono sale wielofunkcyjne z możliwością elastycznej aranżacji, służące lokalnej społeczności.

Estetyka wnętrza nawiązuje do bryły zewnętrznej. Neutralne w odbiorze biele i szarości przełamane zostały jasnym drewnem z którego wykonano ladę i regały. Wraz z naturalnym światłem powstała w efekcie przejrzysta i jasna przestrzeń.

Projektant
Dominik Banaszak (Lab3 Architekci)
Program
Obiekt hybrydowy
Kraj
Polska, Rokietnica
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2017
Skala
1000 - 2000
Powierzchnia
1698
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Zwarta bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia