Grafit – Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Biblioteka Grafit jest realizacją nietypową, gdyż funkcja biblioteczna została przeniesiona do wybudowanego w 2012 roku obiektu biurowo-handlowego. Ideą projektantów Centrum Biznesu Grafit Kuryłowicz & Associates było stworzenie kubaturowego obiektu, który udostępniałby mniejszym najemcom wygodną przestrzeń do prowadzenia handlu. Stąd parter i pierwsze piętro zostały podzielone na dwie części, usługowo-biurową od strony placu przed wejściem oraz tzw. część kupiecką z osobnymi wejściami od jego tylnej strony. Kolejne trzy piętra obejmowały już jedynie powierzchnię biurową.

Niestety idea została zweryfikowana dość szybko zarówno przez sprzedawców, którzy nie najmowali powierzchni, jak i brak chętnych do odwiedzania obiektu. W efekcie skomercjalizowana została jedynie część biurową, a kupiecka pozostawała przez dłuższy czas nieużytkowana. W 2015 roku wprowadziła się w te wnętrza jedna z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Bryła budynku zlokalizowana została w dzielnicy Nadodrze, na działce przy torach kolejowych, ale jednocześnie w pobliżu Parku Słowiańskiego. Budynek zróżnicowany jest wysokościowo ze względu na swój podział funkcjonalny na część biurową i kupiecką, ale ta różnica poziomów złamana została w bryle miękkimi krzywiznami ścięcia.

Miękkie formy widoczne są również na fasadach, gdzie grafitowa powłoka w części narożników bryły odkrywa duże płaszczyzny przeszkleń, odsłaniając wnętrze. Budynek wziął swoją nazwę od koloru tynku, który pokrywa pełnie ściany fasad. Ogólnodostępne przestrzenie zostały zaprojektowane w estetyce industrialnej oraz w kontraście bieli z czernią.

Hala kupiecka posiadała znaczną powierzchnię i dwa poziomy. Biblioteka zajęła część parteru, a pozostała powierzchnia została zaadaptowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Radę Osiedla Ołbin.

Przestronna hala pozwalała na wprowadzenie dużej otwartej czytelni, która została podzielona tematycznie poprzez zmiany jej aranżacji. W taki sposób wydzielono recepcję z wypożyczalnią, strefę relaksu, zabawy, wielofunkcyjną, multimedialną i salon prasowy.

W bibliotece odbywają się wydarzenia literackie, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wystawy, rozgrywki gier planszowych i inne wydarzenia kulturalno-artystyczne. Do hali przynależą również trzy pokoje do pracy indywidualnej. Bibliotekarze wykorzystują również plac publiczny przed wejściem do obiektu, gdzie organizują happeningi, pikniki i w okresie letnim czytanie pod chmurką.

W ramach integracji mieszkańców dzięki bibliotece aktywnie działa Klub Rodzica i Klub e-Seniora.

W odbiorze koncepcji biblioteki przeważa biel – pokrywa posadzki, ściany, sufity i meble. Neutralna biel jest tłem dla wprowadzenia kolorystycznych akcentów. Wizualna tożsamość przestrzeni to kolor czerwony, będący nawiązaniem do logo MBP we Wrocławiu. Do hali bibliotecznej użytkownika wprowadza czerwona wstęga – zmiana koloru posadzki. Dzieli ona powierzchnię na części przynależne poszczególnym strefom tematycznym.

Gdy wstęga dochodzi do konkretnej strefy zamienia się w biało-czerwone piksele. Czerwień widoczna jest również w obudowie lamp w całej hali. Strefy tematyczne posiadają miejscami swoje własne kolory, grafitowy, pomarańczowy, różnią się aranżacją oraz doborem mebli. Kompozycję przestrzeni zamyka miejsce do prowadzenia warsztatów, wykładów, czy spotkań z charakterystyczną amfiteatralną trybuną.

Projektant
Grupa Synergia
Program
Inne
Kraj
Polska, Wrocław
Lokalizacja
Peryferia miasta
Data realizacji
2015
Skala
< 1000
Powierzchnia
800
Rodzaj realizacji
Adaptacja części budynku
Forma
Inna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia