Miejska Biblioteka Publiczna w Przysietnicy
Biblioteka w Przysietnicy to filia Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, jak również kolejny budynek wpisujący się w trend współczesnej interpretacji stylu regionalnego. W tym przypadku widoczna w bryle jest nie tyle inspiracja archetypem chaty, ale również górskim pejzażem, który tworzy naturalne tło dla budynku.
Fasada ma krzywizny, które są geometrycznym uproszczeniem widoku gór. Analogicznie odcina się również frontowe przeszklenie, które odkrywa wnętrze. Druga elewacja otwarta jest wprost na krajobraz i dodatkowo zyskuje przestrzeń rekreacyjną podkreśloną drewnianą pergolą. Elewacje i dach mają jednolite wykończenie ciemnoszarymi panelami z blachy aluminiowej. Kolor – w tym przypadku pomarańcz – pojawia się w ślusarce fasady słupowo-ryglowej w obrysie otworów okien.
Biblioteka posiada przejrzysty układ funkcjonalny z dwukondygnacyjnym holem w części centralnej. Na tej przestrzeni ustawione zostały recepcja oraz rzędy regałów. Po dwóch stronach holu są wejścia do strefy dla dzieci, pomieszczeń biurowych oraz sali wielofunkcyjnej, która ma również niezależnie wejście bezpośrednio z zewnątrz.
Drugi poziom ma charakter antresoli okalającej hol. Wzdłuż ścian na piętrze znajdują się regały na książki i miejsca do czytania we wnękach.
Kolor, który zaakcentowany został na fasadzie w większym natężeniu pojawia się we wnętrzach. Posadzka na parterze jest żółta, a pomarańcz jest widoczny w tkaninach wykończenia siedzisk. Te meble zostały specjalnie przygotowane dla projektu, będąc wpisane w zabudowę meblową ścian. Pozostałe meble są białe, a ściany i sufity są pomalowane w kolorze jasnoszarym – stanowiąc neutralne tło dla wyrazistych kolorów.
55 Architekci
Centrum kultury
Polska, Przysietnica
Wiejska
2020
< 1000
545
Nowy budynek
Archetyp
Otwarty plan czytelni, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
https://biblioteka-starysacz.pl/galeria-filia-w-przysietnicy/#gallery-24