Book Mountain – Public Library Spijkenisse

Budynek jest częścią większego kompleksu zabudowy mieszkaniowo-usługowej w Spijkenisse, w pobliżu doków portu w Rotterdamie, którą architekci nazwali dzielnicą biblioteczną. Jednocześnie dzielnica miała być wzorcowym przykładem współczesnej zabudowy, która wraz z przestrzenią publiczną miała stanowić nowe centrum starego miasta, szanując historię i podkreślające trendy ekologiczne.

Obiekt zlokalizowany jest przy głównym rynku miejskim, obok zabytkowego kościoła, eksponując szklaną fasadę za którą widoczne są piętra książek, zachęcając do odwiedzin. Promocja czytelnictwa miała szczególne znaczenie, gdy 10% lokalnej społeczności była analfabetami.

„Book Mountain” zawdzięcza swoją nazwę budowli o formie piramidy, która definiuje zarówno wnętrze, stając się strukturą półek z książkami, jak i zewnętrzne, zamykając się w szklanej geometrycznej formie, nawiązującej do egipskich grobowców, lub świątyń. Innym nawiązaniem wizualnym był nawiązanie do szklarni, jako tradycji holenderskiej farmy, odniesienie do rolniczej przeszłości miasta.

Obok funkcji biblioteki w budynku mieszczą się centrum edukacji ekologicznej, klub szachowy, sale audytoryjna, sale konferencyjne i przestrzeń handlowa. Realizacja funkcji w oparciu o układ piramidy wymagała opracowania oplatających ją platform, które połączone schodami tworzyły ciągłą trasę o długości ok. 480 m. Na szczycie znalazła się kawiarnia z widokiem na miasto.

Tak, jak część biblioteczna zamknięta jest w szklanej, widocznej formie, tak pozostałe funkcje zostały umieszczone w kubaturze z tradycyjnej cegły – materiału lokalnego, widocznego w zabudowie miasta.

Dla uzyskania spójnego i wyrazistego efektu zarówno ściany, posadzki, sufity, jak i drzwi mają ceramiczną okładzinę. Cegła widoczna jest również w wykończeniu wnętrz biblioteki tworząc tło dla półek. Regały tworzą nie tylko ściany, ale również balustrady i stanowiska recepcji oraz baru. Półki wykonane zostały specjalnie dla inwestycji z przetworzenia tworzyw sztucznych pozyskanych z doniczek. Cegły, szkło i drewno również w większości pochodzą z recyklingu.

Drewno widoczne jest w konstrukcji zewnętrznych, przeszklonych fasad i dachu. Przestrzeń pod tym przeszkleniem jest wentylowana jedynie w sposób naturalny. Kontrolę nad światłem naturalnym zapewniają osłony przeciwsłoneczne. Klimatyzacja i ogrzewanie oparte zostały o innowacyjny, specjalnie opracowany na potrzeby obiektu system, który opiera się o magazynowanie ciepła i chłodu.

Projektant
MVRDV
Program
Obiekt hybrydowy
Kraj
Holandia, Rotterdam / Spijkenisse
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2012
Skala
> 8000
Powierzchnia
9300
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Zwarta bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Pokoje pracy cichej, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci, Rozwiązania ekologiczne, Naturalne materiały
Nagrody i wyróżnienia