Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Suchy Las

Suchy Las to wieś gminna w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Dzięki bliskości Poznania gmina rozwija się bardzo dynamicznie i oferuje z jednej strony dostęp do dużych obszarów zielonych, a z drugiej nowe osiedla mieszkaniowe. Zielony potencjał Suchy Las wykorzystuje na tworzenie terenów tzw. Aktywnej Edukacji i Sportu. Budynek biblioteki został zrealizowany w idei poszerzenia oferty kulturalnej wsi, biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę mieszkańców. Lokalizacja zostałą wyznaczona strategicznie w przestrzeni pomiędzy obiektem Parku Wodnego, a Galerią Handlową, dzięki czemu dostęp do obiektu jest bardzo łatwy.

Bryła budynku stanowi kompozycję dwóch „pełnych” form, które połączone zostały szklanym łącznikiem. Wielkość każdej z nich wynika z funkcji wewnątrz. Ze względu na różnice w terenie bryła budynku w części jest zrealizowana na niewielkim wzniesieniu. Charakterystycznym elementem jednej z brył jest wysunięte zadaszenie o przekroju literki L, dzięki czemu powstał przykryty plac publiczny. Plac ten bezpośrednio połączony jest z kawiarnią, która znajduje się na parterze.

Fasady zostały zrealizowane w oparciu o trzy rodzaje wykończenia. Pierwsza bryła ma okładzinę z czerwonej cegły klinkierowej, a drugą pokrywa szary tynk. Wspomniane zadaszenie pokrywają deski z drewna w brązowo-czerwonym kolorze. W bryłach pojawia się zaledwie kilka panoramicznych okien.

Obiekt ma charakter wielofunkcyjny, oferując zarówno przestrzeń dla czytelników, jak i salę widowiskową oraz kilka sal warsztatowych o różnym profilu. Główne wejście do budynku zaprojektowane jest z bezpośrednim dostępem z ulicy Szkolnej w elewacji z charakterystycznym zadaszeniem. Jest to również fasada, która tworzy pierzeję zabudowy z sąsiadującym obiektem Parku Wodnego.

W części parteru od strony parkingów wyznaczone zostały lokale usługowe, aktualnie wynajmowane przez bank. Związek budynku z placem publicznym jest wzmocniony również przez składane ścianki w fasadzie jednej z brył. Po ich zsunięciu we wnętrzu można zainstalować scenę, która posłuży dla organizacji spektakli i koncertów odbywających się dla publiczności na zewnątrz.

Przeszklony łącznik jest dwukondygnacyjną przestrzenią w której zawieszona jest kładka łącząca dwie bryły obiektu. W parterze holu są miejsca do siedzenia, a także okazjonalne wystawy. Hol umożliwia dostęp do recepcji, szatni, a także kawiarni i sali widowiskowej.

Na piętrze w jednej z brył znajduje się ciąg sal warsztatowych, które poprzez swój układ funkcjonalny dostosowane są do różnych form aktywności np. zajęć artystycznych, spotkań, prób muzycznych. Jedna z sal ma charakter konferencyjny i posiada okno z widokiem na hol. Część sal można wynajmować. W drugiej bryle znajduje się biblioteka z przynależną jej wypożyczalnią oraz czytelnią, a także pomieszczenia administracyjne.

Wnętrza obiektu mają tradycyjny charakter. Najbardziej wyjątkowa i eksponowana jest przestrzeń holu, który dzięki przeszkleniom oraz wprowadzeniu takiej samej okładziny, jak w fasadach obiektu sprawia wrażenie przestrzeni zewnętrznej. W meblach i panelach akustycznych na suficie pojawiają się kolorystyczne pomarańczowe akcenty.

Projektant
PERSPEKTYWA biuro architektoniczne
Program
Centrum kultury
Kraj
Polska, Suchy Las
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2011
Skala
2000 - 4000
Powierzchnia
3000
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Kompozycja geometryczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Duża sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia