Dun Laoghaire Rathdown’s Lexicon library in Dublin

Projekt jest wynikiem międzynarodowego konkursu architektonicznego i ma odpowiadać współczesnemu podejściu do projektowania bibliotek, oferując ponad standardowe czytelnie przestrzenie integracji oraz spersonalizowane.

Koncepcja wykorzystuje przede wszystkim potencjał widokowy, dzięki usytuowaniu w pobliżu morza. Dún Laoghaire to nadbrzeżne przedmieście Dublina popularne wśród spacerowiczów i amatorów gastronomii. Kreując bryłę projektanci zwracali nie tylko uwagę na rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, ale dbali o to, aby z ogólnodostępnych stref być w ciągłym kontakcie z morzem.

Dzięki swojej rzeźbiarskiej formie składającej się z kompozycji dwóch złączonych ze sobą był zrealizowany obiekt stał się nowym punktem orientacyjnym na mapie miasta. Odniesienia do historycznej przeszłości miejsca widoczne są w wykorzystaniu lokalnych materiałów, cegły i granitu do wykończenia elewacji budynku.

Architektom zależało nie tylko na efektywnie działającym budynku, ale również na stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej wykorzystując potencjał lokalizacji w sercu Dún Laoghaire. Topograficzne zróżnicowanie terenu, wprowadza nie tylko powierzchnie utwardzone i zielone, ale również tarasowe ukształtowane powierzchnie z taflą wody.

Ze względu na różnice poziomów obiekt jest częściowo zakopany i posiada wejścia na różnych poziomach. W kondygnacji przyziemia zlokalizowane są sala teatralna i kawiarnia oraz strefy magazynowo, obsługowe. W kawiarni wyeksponowane są schody na poziom górny z biblioteką. Strefa wejściowa biblioteki dostępna jest również z zewnątrz z poziomu terenu.

Wzdłuż bryły wyższej, granitowej mieści się sekwencja kameralnych pomieszczeń, które wypełniają pokoje pracy, spotkań, warsztaty i strefy czytelni z widokiem na miasto. Od strony parku budynek ma otwartą, wysoką przestrzeń z panoramicznymi oknami na morski pejzaż. Dodatkowe naturalne światło na ostatnim poziomie zapewniają świetliki, pomiędzy kaskadowo ułożonymi charakterystycznymi, betonowymi belkami stropu. Bryła w najwyższym miejscu zakończona jest wysokim przeszkleniem z najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym na port i morze.

Projektant
Carr Cotter & Naessens
Program
Centrum kultury
Kraj
Irlandia, Dublin / Dun Laoghaire
Lokalizacja
Peryferia miasta
Data realizacji
2014
Skala
4000 - 8000
Powierzchnia
6327
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Zwarta bryła, Kompozycja geometryczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Pokoje pracy cichej, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Mała sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia