Hebburn Central
Hebburn Central to wielofunkcyjny obiekt, zrealizowany w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta Hebburn. Koncepcja budynku inspirowana była technologicznym rodowodem dystryktu w którym jest położone miasto. South Tyneside dzięki lokalizacji przy rzece Tyne, wpływającej do morza północnego, w dawnych latach był aktywnym obszarem przemysłu stoczniowego i metalurgicznego. Niestety przemysł upadł i od tego czasu region, jak i miasto podupadły. Nowy budynek miał wzmocnić tożsamość Hebburn i ożywić lokalną społeczność.
Projekt był interesujący na etapie realizacji, gdyż zakładał konstrukcję całych przegród budynku z paneli stalowych, wykonanych metodą prefabrykacji. Takie podejście wynikało ze zrównoważonego podejścia do realizacji, ograniczając czas budowy, a także unikając generowania odpadów. Było również wsparciem lokalnego przemysłu, a także pod względem ideowym odnosiło się do wspomnianej industrialnej przeszłości. Lokalna była firma projektująca, gdyż Faulkner Browns Architects ma siedzibą w pobliskim Newcastle.
Podobnie było z decyzją, aby jeden obiekt łączył trzy wcześniej funkcjonujące stare obiekty, centrum społeczne z lokalną radą, basen z salami gimnastycznymi i bibliotekę. Było to działanie integrujące zarówno w obszary gminne, jak i zacieśniające więzy społeczne.
Budynek zlokalizowano na działce w centrum miasta, zdominowanego przez zabudowę szeregową mieszkalną z ewentualnymi usługami w parterze. Nowy budynek posiada duże przedpole widokowe i charakteryzuje się masywną bryłą w której czytelny jest trójpodział wynikający z przeznaczenia.
Pierwsza bryła stanowi front budynku – jest najdłuższa przez fakt integracji dwóch funkcji, biblioteki i sali basenowej. Układ czytelni jest przejrzysty od wejścia jest to otwarta przestrzeń z centralnie ulokowanymi wydzielonymi pomieszczeniami o różnych przeznaczeniu. Przestrzeń jest wysoka na dwie kondygnacje, a we fragmencie rzutu wprowadzono niewielką antresolę z pokojami spotkań.
Elewacja frontowa posiada również szerokie przeszklenie w pasie parteru, które zawija się w narożniku czytelni. Środkowa bryła to pomieszczenia gabinetowe, administracyjne oraz służące użytkownikom, jak przebieralnie w parterze oraz rozbudowane piętro z salami wielofunkcyjnymi, fitness, siłownią oraz studiem tańca Trzecia najmniejsza bryła to sala gimnastyczna. W ramach zagospodarowania pojawiają się dodatkowe boiska.
Bryła budynku w ślad za funkcją również posiada zróżnicowanie kolorystyczne i materiałowe. W przeważającej większości okładzinę fasady stanowią panele z blachy corten, ale również pojawia się srebrna siatka cięto-ciągniona. Zastosowanie powierzchni stalowych, naturalnie rdzewiejących wprost odnosi się do przemysłowego charakteru regionu.
Corten pokrywa części biblioteczną i gimnastyczną, a siatka środkową bryłę z salami i gabinetami oraz część bryły frontowej z basenem. Wysunięcie fragmentu środkowej części poza obrys parteru wprowadza nadwieszoną bryłę, która przełamuje ortogonalny charakter całości.
Od strony estetycznej wnętrze eksponuje technologiczny charakter budynku. Widoczne są stalowe słupy, belki konstrukcyjne, a także pokrycie dachowe z ryflowanej blachy. W czytelni są stosowane okładziny drewniane, mające nadać przestrzeni cieplejszy odbiór. Wydzielone w centrum czytelni pomieszczenia i wnęki mają oryginalne rozwiązanie w którym ściany stworzone są z regałów.
Faulkner Browns Architects
Obiekt hybrydowy
Anglia, Hebburn
Peryferia miasta
2015
4000 - 8000
5400
Nowy budynek
Kompozycja geometryczna
Otwarty plan czytelni, Pokoje pracy cichej, Sale spotkań
https://www.dezeen.com/2015/10/09/faulknerbrowns-architects-hebburn-central-community-centre-library-newcastle-rusted-steel/