Proville Public Library

Proville to małe miasteczko bez wyraźnej tradycji architektonicznej. Struktura zabudowy to budynki wolnostojące, najczęściej dwukondygnacyjne, podkreślone ceramicznymi cegłami fasadami. Biblioteka zlokalizowana została w narożniku kwartału zabudowy w sąsiedztwie kościoła, który stanowi dominantę obszaru.

Nowy budynek miał wprowadzić aktywne miejsce spotkań w nowoczesnej formie, wyjątkowej w skali miasta.

Założeniem projektu było wykonanie budynku w bezpośrednim styku z istniejącym domem. Architekci zdecydowali się na nowoczesną bryłę, która nie kontynuuje tradycyjnej formy obiektu, przypominając origami, które poprzez zagięcia odkrywa wnętrze.

Płaszczyzny krzywizn bryły pozwoliły uzyskać niepowtarzalny kształt, ale również oryginalną przestrzeń zarówno w środku, jak i na zewnątrz, gdyż na dach budynku można wyjść z antresoli. Aby uzyskać spójny efekt okładzina zewnętrzna ścian i dachu została zrealizowana z desek z naturalnie wybarwionego drewna. 

Program funkcjonalny obiektu był bardzo mały, opierając się o otwartą przestrzeń dla foyer i czytelni na parterze i biurowo-warsztatową na piętrze. Wybór bieli na dominujący kolor, który pokrywa ściany i konstrukcję wnętrz pozwolił uzyskać jasną i efektowną przestrzeń. Techniczny charakter estetyki podkreśla ekspozycja stalowej konstrukcji oraz dobór nowoczesnych mebli.

Projektant
Tank Architects
Program
Monobiblioteka
Kraj
Francja, Proville
Lokalizacja
Wiejska
Data realizacji
2008
Skala
< 1000
Powierzchnia
610
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Bryła organiczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni
Nagrody i wyróżnienia