Library of Birmingham

Nowa biblioteka wypełniła największy publiczny plac miasta Birmingham nadając mu zupełnie nowej estetyki oraz tożsamości. Architekci pracowni Mecanoo mieli za zadanie wprowadzenie pomiędzy wyraziste, monumentalne bryły The Repertory Theatre i Baskerville House nowej kubatury, która byłaby, tak jak wspomniane obiekty znakiem czasów w których powstała. Jednocześnie wytyczną dla koncepcji było fizyczne połączenie się z budynkiem teatru, co dzieje się poprzez dosunięcie do jego bryły przeszklonej kubatury i połączenie stref wejściowych w jedną spójną przestrzeń. Powiązanie budynku z przestrzenią publiczną i otwarcie się na plac widoczne jest natomiast w kompozycji brył. 

Nowy obiekt zachowuje swoją autonomię i tożsamość względem The Repertory Theatre, ale będąc jego rozbudową zakładał odnowienie zarówno fasady, jak i wnętrz istniejącego budynku. W efekcie powstała ogromna powierzchnia, która łączy w sobie przestrzenie teatralne i pracownicze wraz z dużą salą audytoryjną i otwarte czytelnie z pokojami warsztatowymi, mniejszych i większych spotkań, pokazów multimedialnych, nauki. Dodatkowo w nowej części przewidziano współczesną salę konferencyjną z audytorium. 

Biblioteka składa się z trzech przesuniętych względem siebie brył, gdzie środkowa jest tak wysunięta, aby tworzyć monumentalne zadaszenie nad wejściem i jednocześnie przestronny taras, umożliwiający widok na plac i oglądanie odbywających się na nim wydarzeń. Kolejny taras znajduje się na wyższym wysunięciu oferując widok w dalszym kierunku. Oba stropodachy sporą powierzchnię przeznaczają na zieleń, która przypomina ogród z alejkami i małą architekturą. 

Fasady biblioteki są przeszklone w części użytkowej i w okładzinie z paneli z blach w częściach techniczno-magazynowych. Przeszklenia są dodatkowo osłonięte ażurowymi elementami aluminiowymi. Wzór okręgów w dwóch wielkościach i kolorach szarym i grafitowym przenikając się ze sobą tworzą ornament przypominający estetykę art deco, czy secesji. Jest to świadome nawiązanie do rzemieślniczej tradycji miasta. Birmingham miało swój rozkwit podczas rewolucji przemysłowej, było ważnym ośrodkiem zbrojeniowym, co równocześnie przyczyniło się do bombardowań w okresie wojennym. Aktualnie jego obszar jest bardzo rozległy, jest dynamicznym i wielokulturowym ośrodkiem. 

Organizacja przestrzenna budynku, biorąc pod uwagę jego skalę jest przejrzysta i czytelna. Od wejścia użytkownik dzięki wycięciom w stropach odczytuje strukturę budynku. Obszerny hol ma dwie kondygnacje, jednocześnie odsłania kondygnację podziemną, do której zejście jest ukształtowane przez amfiteatralne platformy. Hol uwzględnia przejście do historycznego budynku i dostęp do sali koncertowej. Jednocześnie na granicy dwóch brył wprowadzona została duża sala wielofunkcyjna. Wszystkie kondygnacje wypełniają podzielone tematycznie czytelnie. Architekci starali się, aby każde piętro pod względem estetyki i aranżacji różniło się oferując odmienne wrażenia. Otwartym czytelniom towarzyszą pokoje pracy cichej i spotkań w różnych konfiguracjach. Jedno piętro oddane jest pomieszczeniom administracji i biurom. 

Okrągłe wycięcia znajdują się w obrębie każdego poziomu tworząc wysoką otwartą przestrzeń, a dzięki ich różnym rozmiarom i przesunięciom tworzy się dynamiczny efekt w jej odbiorze. Niektóre ściany wokół otworu są zmienione w regały na książki, a niektóre otwory pozwalają mieć wgląd w aranżację kondygnacji. W ramach tych atriów pojawiają się schody ruchome i windy. Kondygnacja podziemna obejmuje również przestrzeń pod placem, gdzie wprowadzono kolejne okrągłe atrium, zewnętrzne, które doświetla pomieszczenia, jak również samo w sobie stanowi kameralną przestrzeń publiczną. Wystający walec na dachu mieści czytelnię Shakespeare Memorial Room, która jest wyłożona drewnem pochodzącym z pierwszej biblioteki miejskiej. Projektantom zależało, aby jej kubatura widoczna była również z placu. 

Budynek przystąpił do procesu certyfikacji BREEAM, uzyskując poziom excellent. Projektantom przede wszystkim zależało na tym, aby mimo ogromnej kubatury i dużej ilości przeszkleń budynek nie był kosztowny energetycznie. Zastosowano w nim gruntową pompę ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej oraz wykorzystanie wody szarej. Osłony przeszkleń obok estetyki zapewniały również częściowe ograniczenie prześwietlania i przegrzewania się wnętrz. Efektywność energetyczną wspomagają również okrągłe atria.  W projekcie wykorzystano potencjał naturalnej wentylacji, przewidując odpowiednie systemowe rozwiązania w fasadach. Architekci zwracali dużą uwagę na komfort użytkowania budynku, oferując odbiorcom budynku wygodne, dobrze doświetlone przestrzenie zrealizowane z użyciem przyjaznych środowisku i zdrowych materiałów oraz umożliwiając dostęp do zieleni na tarasach.  

Projektant
Mecanoo
Program
Centrum kultury
Kraj
Anglia, Birmingham
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2013
Skala
> 8000
Powierzchnia
35000
Rodzaj realizacji
Przebudowa budynku historycznego
Forma
Kompozycja geometryczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Pokoje pracy cichej, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Mała sala audytoryjna, Duża sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia