Médiathèque Corbie

Nowy budynek mediateki w Corbie został zlokalizowany na terenie należącym do opactwa klasztornego w otoczeniu zieleni, bez wyraźnego kontekstu zabudowy. W zagospodarowaniu uwzględniono jeden z kamiennych murów klasztoru z XVIII wieku.

Obiekt wpisuje się również w kierunek architektury krajobrazowej, wtapiając się w pejzaż minimalistyczną czteroramienną formą. Aby podkreślić rzeźbiarski charakter formy zarówno ściany, jak i dachy pokrywa jednorodna okładzina z płyt z blachy stalowej corten. Naturalnie rdzewiejąca stal jest odniesieniem zarówno do kolorystyki ceglanych murów lokalnej zabudowy, jak i do procesów zachodzących w przyrodzie.

Bryła budynku jest jednopiętrowa o otwartej przestrzeni, ale zróżnicowana wysokościowo. Skala budynku, jak i konstrukcja pozwoliły wyeliminować z wnętrza słupy konstrukcyjne, czyniąc całą przestrzenią otwartą i elastyczną.

Rzut rozwiązany został na planie krzyża w którym każde z ramion odnosi się do innej strefy funkcjonalnej: czytelni dla dorosłych, dziecięcej, wielofunkcyjnej i magazynu. Jest to również kształt, który ma swoje odniesienie do otoczenia. Na południe przez okno widać miasto Corbie, na zachodzie i północy ramiona bryły otwierają się na klasztorne ogrody.

We wnętrzu dominuje neutralna biel, która jednolicie pokrywa ściany, sufity i meble. Kolorystycznym akcentem są wypoczynkowe meble.

Projektant
Béal & Blanckaert
Program
Centrum kultury
Kraj
Francja, Corbie
Lokalizacja
Parkowa
Data realizacji
2011
Skala
< 1000
Powierzchnia
890
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Rozczłonkowana bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia