Médiathèque L’albatros in Armentières

Nowa mediateka w Armentières zlokalizowana została w centrum miasta przy trakcie komunikacyjnym łączącym dworzec kolejowy z ratuszem. Wyzwaniem dla architektów było wpisanie bryły w zastany skomplikowany kontekst urbanistyczny. Nowy obiekt był elementem rewitalizacji obszaru przy dworcu.Budynek zwraca uwagę ekspresyjną formą, którą dodatkowo podkreśla lśniąca okładzina.

Przedmiotowa działka znajduje się na narożniku trzech ulic i była w części zabudowa. Nowa kubatura musiała wpasować się w wolną przestrzeń. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się budynek kina. Plac przed nim stał się główną strefą wejściową do mediateki. Współdzielony z kinem jest również dziedziniec – zielony skwer. Jednocześnie kubatura bryły łączy się z istniejącą halą przemysłową, wypełniając lukę w pierzei zabudowy jednej z ulic.

Fabryczny rodowód sąsiedniej zabudowy był inspiracją dla dachu mediateki, który poprzez swoją wielopłaszczyznowość odwołuje się do klasycznych dachów szedowych.

O ile kubatura budynku została precyzyjnie wpisana pod względem skali i kształtu w układ urbanistyczny tworząc harmonijną całość, o tyle błyszcząca okładzina zdecydowanie odcina się od kolorystyki sąsiednich fasad. Aby uzyskać jednolity efekt zarówno ściany, jak i dach pokrywa blacha wykonana ze stali nierdzewnej. Dzięki niej budynek zaznaczona swoją silną obecność w mieście. Polerowane panele w zależnością od kąta patrzenia wtapiają budynek w otoczenie, odbijają widok vis a vis lub dzięki promieniom słonecznym mocno eksponuje swój awangardowy charakter.

Budynek ma dwie kondynacje, przy czym piętro ma charakter antresoli. Parter to w przeważającej większości otwarta przestrzeń przeznaczona dla czytelników. Przy wejściu dostępna jest sala audytoryjna. Piętro to zarówno czytelnie, jak i pokoje spotkań oraz strefa biurowa.

Wielopłaszczyznowy dach, który w formie zewnętrznej jest pokryty blachą, widoczny jest we wnętrzach i został obłożony wraz ze ścianami okładziną drewnianą w kolorze orzecha. W efekcie wnętrze przypomina drewniane pudełko. Dzięki rezygnacji ze standardowego piętra i wprowadzeniu antresoli czytelnia parteru miejscami jest wyższa, a także powiązania wizualnie. Ekspresja bryły widoczna jest również w płaszczyznach przeszkleń, które dynamicznie rozcinają geometrię formy przez co efektownie doświetlają przestrzeń.

Projektant
Béal & Blanckaert
Program
Centrum kultury
Kraj
Francja, Armentières
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2007
Skala
2000 - 4000
Powierzchnia
2868
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Rozczłonkowana bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą
Nagrody i wyróżnienia