Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach Dziedzicach

Nowy budynek biblioteki zlokalizowany został na obrzeżach ścisłego centrum miasta. Dzięki usytuowaniu na rozległej działce mógł zostać zrealizowany zarówno obiekt, jak i towarzyszące mu parkowe zagospodarowanie.

Do strefy wejściowej prowadzi poszerzająca się alejka wzdłuż której wprowadzono niewielki zadaszony trejażem amfiteatr. W zagospodarowaniu uwzględniono również niewielki plac publiczny z przestrzenią dla zewnętrznych wystaw oraz strefę zabaw dla dzieci.

Budynek ma zwartą, prostopadłościenną bryłę z charakterystycznym podcieniem i kolumnadą w narożniku. Jest to współczesna interpretacja klasycznego portyku, która wraz z usytuowaniem na lekkim wzniesieniu podkreśla rangę instytucji. Za słupami kryje się przeszklenie odsłaniające wysoki hol wejściowy. Podcień ogranicza również przegrzewanie się pomieszczeń i wspomaga klimatyzację.

Druga wnęka znajduje się od strony południowej i ma mniej oficjalny charakter. Fasady w części zewnętrznej są tynkowane, a w podcieniu i wnęce z płytek kamiennych o nieregularnej strukturze.

Budynek ma dwa poziomy i składa się z dwóch części, użytkownika oraz obsługi. Hol główny wysoki jest na dwa poziomy i pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale również w ramach traktu komunikacji wystawową. Pełni także rolę foyer sali konferencyjnej. Część holu znajdująca się pod antresolą zaaranżowana została na kawiarnię z dostępem do działu czasopism oraz wyjściem na taras.

W pozostałej części parteru znajdują się pokoje dla administracji oraz magazyny i pomieszczenia techniczne. Na piętrze znajdują się: wypożyczalnia, czytelnie, mediateka i przestrzeń spotkań, a w części niedostępnej kolejne pokoje przynależne administracji.

W wykończeniu wnętrz widoczny jest ten sam kamień z elewacji, ale również surowy beton podkreślający konstrukcję budynku i naturalne drewno zastosowane w niektórych meblach. Sufity podwieszane są w części aranżacji kasetonowe, a w części ażurowe w postaci metalowych krat. Zarówno ślusarka, jak i regały mają czarny kolor.

Neutralność kolorystyki przełamują kolorowe meble wypoczynkowe i ścienne panele akustyczne, które pojawiają się w niektórych przestrzeniach. W efekcie wnętrze posiadają industrialny i jednocześnie ciepły klimat.

Projektant
Susuł & Strama Architekci
Program
Centrum kultury
Kraj
Polska, Czechowice Dziedzice
Lokalizacja
Peryferia miasta
Data realizacji
2020
Skala
1000 - 2000
Powierzchnia
1898
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Archetyp
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia