Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu

Nowy budynek biblioteki został zrealizowany w miejscu istniejącego, który nie spełniał współczesnych oczekiwań względem działania instytucji. Projekt jest efektem konkursu architektonicznego, który zakładał również uwzględnienie w ramach zagospodarowania budynku przyległej strefy parku miejskiego. Ostatecznie w realizacji tak się nie stało. Zagospodarowanie ograniczone jest do utwardzonego placu publicznego z lekko zagłębionymi sadzawkami – od strony zielonego skweru.

Nowa kubatura to trzykondygnacyjna prostopadłościenna biała bryła o modernistycznym wyrazie architektonicznym. Forma pozbawiona jest widocznego detalu, a jej charakterystycznymi elementami są podcięcia w parterze i wcięcie w jednym z górnym narożników. W tak powstałych wnękach pojawiają się jedynie przeszklenia.

Budynek ma dwa równoważne wejścia, od strony narożnika z ulicą, czyli miasta oraz od strony placu publicznego, czyli parku. Centralnym punktem rzutu parteru jest dwukondygnacyjny hol, który pozwala mieć wgląd w otwartą przestrzeń zarówno parteru, jak i antresoli. Główną ideą koncepcji był łatwy dostęp do książki, stąd już w obszarze holu pojawiają się strefy czytelni.

Hol zapewnia również dostęp do wydzielonej przestrzeni wystawienniczej i kawiarni. Oprócz stref ogólnodostępnych na parterze znalazły się także pomieszczenia dla pracowników biblioteki. Na pierwszym piętrze obok otwartych czytelni z podziałem tematycznym i wiekowym jest również zaprojektowana specjalna sala konferencyjna tzw. salonik artystyczny, który posiada odznaczające się wejście  wydzielonym biegiem schodów.

Na drugim piętrze dostępne dla użytkownika są kącik dziecięcy oraz tzw. e-czytelnie z dostępem do tarasu widokowego, który w okresie sprzyjającej pogody ma pełnić dodatkową rolę czytelni na powietrzu lub miejsca spotkań. Oferuje również atrakcyjny widok na pejzaż miasta. Funkcję uzupełniają gabinety administracji wzdłuż zachodniej elewacji budynku z dostępem do światła jedynie w postaci pośredniej, poprzez świetliki i przeszklenia wewnętrzne.

Wnętrza zostały zrealizowane w oparciu o styl skandynawski. Zarówno w wykończeniu powierzchni, jak i stosowanych materiałach i meblach dominują biel i szarości. Ciepłym akcentem są panele w kolorze drewna w strefie komunikacji. W efekcie powstałe białe wnętrza stanowią neutralne tło dla kolorowych grzbietów książek.

Więcej kolorów pojawia się w strefach czytelni tematycznych, gdzie pojawiają akcenty w identyfikacji wizualnej i tkaninach mebli. Wielobarwna jest strefa dedykowana dzieciom. Kontrastem dla bieli biblioteki jest czerń wykończenia głównej sali konferencyjnej, a łącznikiem naturalny kolor drewna. 

Projektant
Loesh + Partnerzy
Program
Centrum kultury
Kraj
Polska, Mielec
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2019
Skala
2000 - 4000
Powierzchnia
3800
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Zwarta bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia