P2 Urban Hybrid Innsbruck
Projekt P2 Urban Hybrid łączy bibliotekę miejską, restauracje, mieszkania i jednocześnie kreuje nową przestrzeń publiczną. Umieszczenie instytucji biblioteki w nowoczesnej przestrzennej strukturze miało podkreślić, jak ważną rolę pełni ta funkcja w życiu miasta i jak wielki wpływ centrotwórczy ma na społeczność. Stworzenie jedynie mieszkań, czy gastronomii nie czyniłoby ze struktury obiektu o szerokim działaniu integrującym. Biblioteka oferuje użytkownikom dostęp do informacji, edukacji i kultury, ale również jest aktywnym miejscem spotkań.
Budynek zlokalizowany został w pobliżu dworca w centrum Innsbrucku. Ze względu na ograniczoną powierzchnię działek podjęto decyzję, aby nowo wprowadzane kubatury uwzględniały również obiekt wysokościowy. Ten umieszczony został w największej rozpiętości działki tak, aby uzyskać jak największą intensywność zabudowy. Baza bryły rozciągnięta jest na całą dostępną powierzchnię działki. Formy budynków dopasowane zostały do nieregularnych granic, a ostre krawędzie narożników zaokrąglono, nadając im łagodne, obłe kształty. Jednocześnie uzyskano ekspresyjny, wyrazisty efekt, a bryła oglądana z różnych stron wygląda zupełnie inaczej.
Brak placu publicznego w poziomie terenu został zrehabilitowany atrakcyjną przestrzenią na stropodachu niższych budynków, dostępną poprzez zewnętrzne schody. Miękkie, organicznej formy wprowadzone zostały również do wnętrza, kreując najważniejsze meble, biegi schodów. Rzuty niższej bryły zaprojektowane zostały w oparciu o słupową konstrukcję żelbetową i otwarty plan w ramach, którego w zależności od potrzeb wprowadzone są lekkie, pełne i przeszklone ścianki działowe.
Biblioteka zajmuje dwa pierwsze poziomy, a restauracja mieści się na trzecim piętrze, które zamknięte jest w mniejszej kubaturze, do której wejście możliwe jest również z przestrzeni publicznej na stropodachu. Na tym poziomie znajduje się również strefa wejściowa do bryły wysokościowej z mieszkaniami. Wszystkie poziomy powiązane są trzonem z klatką schodową i windami.
W kontraście do chłodnej, utrzymanej w biało-stalowej kolorystyce zewnętrza, wnętrza budynku są jasne, przeważnie białe, ocieplone drewnem, które pojawia się na meblach, stolarce, posadzkach, niektórych ze ścian.
LAAC
Obiekt hybrydowy
Austria, Innsbruck
Centrum miasta
2018
> 8000
30500
Nowy budynek
Rozczłonkowana bryła
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci
https://www.archdaily.com/913106/p2-urban-hybrid-library-laac