Public Library Zoersel

Projekt był częścią szerszego założenia rewitalizacji całego obszaru centrum miasta Zoersel. Zbudowanie nowej biblioteki, jako funkcji będącej niezwykle istotną społecznie miało być pierwszym etapem zmian miasta.

Budynek zlokalizowany został w obszarze miejskiego rynku, wśród tradycyjnej, szeregowej zabudowy mieszkalnej. Głównym założeniem twórców miało być wprowadzenie, dużej funkcji opakowanej we współczesną formę z zachowaniem kameralnej skali śródmiejskiej zabudowy i bez zmiany istniejącego układu urbanistycznego.

Odwzorowanie typowego układu belgijskich domów widoczne jest w podziale nowego budynku na mniejsze sekcje, zarówno w rzucie, jak i w przestrzennej strukturze – zróżnicowane są kształty dachu i charakter przeszkleń, a w niektórych z fasad wprowadzono nadwieszenia i wnęki. Wewnątrz podziały te nie pozostają widoczne, a przestrzeń w największym stopniu jest otwarta i pozbawiona zamkniętych pomieszczeń, poza tymi tego wymagającymi.  Wykorzystując różne formy dachów i w efekcie wysokości budynku we fragmencie rzutów wydzielony jest drugi poziom, który podobnie, jak parter zaaranżowany jest pod przestrzenie czytelnicze.

Autonomia funkcji zostaje utrzymana poprzez zastosowanie jednolitego wykończenia elewacji surową, szkliwioną cegłą. Wybór cegły jest związany z odniesieniem do tradycji stosowania tego materiału w kraju, ale współczesnego charakteru dodaje wybór jej czarnego odcienia. Wnętrze jest wykończone w kontraście do ciemnej fasady, jako niemal w całości białe. Biel ścian i mebli przełamuje widok drewnianej więźby dachu oraz akcenty meblowe.

Budynek zrealizowany jest również z myślą o ograniczeniu kosztów eksploatacji, biorąc pod uwagę uzyskanie lepszych parametrów izolacyjności przegród i ślusarki oraz uwzględniając instalację fotowoltaiczną. W obiekcie zastosowano również instalację wentylacji wyporowej.

Wentylacja wyporowa stosowana jest przeważnie z halach przemysłowych, ale przy jednoprzestrzenności biblioteki również tutaj doskonale się sprawdza. Jej działanie oparte jest o przebywające w pomieszczeniu osoby, a także komputery, czy oświetlenie. Wytwarzają one naturalne strumienie konwekcyjne, które emitują ciepło do otoczenia. Powoduje to ogrzewanie powietrza, które zmieniając gęstość unosi się do góry. W jego miejsce wprowadzane jest powietrze z nawiewników. Wentylacja wyporowa skutecznie poprawia jakość powietrza w strefie przebywania ludzi oraz efektywność wentylacji w obsługiwanym pomieszczeniu.

Projektant
OMGEVING Architecture
Program
Centrum kultury
Kraj
Belgia, Zoersel
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2014
Skala
1000 - 2000
Powierzchnia
1200
Rodzaj realizacji
Nowy budynek
Forma
Kompozycja geometryczna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą, Kącik dla dzieci, Naturalne materiały
Nagrody i wyróżnienia