Sopoteka – biblioteka w Sopocie

Sopoteka to filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, która zlokalizowana została, jako adaptacja lokalu usługowego w komercyjnym obiekcie Sopot Centrum. Umieszczenie placówki kultury w przestrzeni handlowej było działaniem wynikającym z chęci szerszego i łatwiejszego dostępu do młodego odbiorcy, zauważając, że wiele osób swój wolny czas spędza w wielkopowierzchniowych obiektach handlowo-usługowych. Jednocześnie przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, aby być atrakcyjną niezależnie od wieku, czy płci. Przez swoje szczególnie usytuowanie ma być również poczekalnią dla podróżnych.

Budynek Sopot Centrum zagospodarował wcześniej zaniedbaną przestrzeń terenu nie tylko dworca, ale pasa wzdłuż torów. Obiekt ma charakter wielofunkcyjny, łącząc w jednej bryle część usługowo-handlową z dworcem kolejowym oraz urbanistycznie i architektonicznie z sąsiadującym hotelem.

Lokalizacja w sąsiedztwie słynnego deptaku Bohaterów Monte Cassino sprawiła, że projektanci obiektu, architekci z pracowni Proconcept zdecydowali się na realizację budynku otwartego na użytkownika, wchodząc w dyskurs z hermetycznym ideowym założeniem galerii handlowej, gdzie ruch kierowany jest do wnętrza, skąd dostępne są usługi. W przypadku tej inwestycji lokale są otwarte również od zewnątrz, dzięki czemu budynek zyskuje pierzejowy, miastotwórczy charakter. Jego otwartość na odbiorcę podkreślają liczne przeszklenia, miejscami odsłonięte, a miejscami wycofane względem ażurowej, lekkiej fasady osłonowej. Część przynależna dla dworca również nie jest marginalizowana i ukryta, a stanowi integralną część funkcjonalną całego założenia obiektu.

Sopoteka mieści na drugim piętrze, a poprzez przeszklenia oferuje widok na miasto. Projektanci z Sikora Wnętrza podjęli decyzję, aby przestrzeń była całkowicie otwarta, a podziały wynikające ze stref tematycznych zostały realizowane w ramach meblowania.

Zasadniczy podział to część głośna i cicha. Strefa pracy cichej została wydzielona poprzez zmianę posadzki na miękką wykładzinę oraz wprowadzenie paneli akustycznych. Dalsze podziały tematyczne zostały wyznaczone biorąc pod uwagę płeć, wiek i potrzeby odbiorców, uwzględniając różny dobór mebli, czy identyfikacji wizualnej. Różnorodna jest również oferta biblioteki, skupiona nie tylko na zbiorach papierowych, ale również na multimediach, czy aranżacji sprzyjającej wypoczynkowi i spotkaniom. Jest to efekt czasów w których biblioteka stała się przestrzenią integrującą, umożliwiająca interakcje, nie ograniczając się jedynie do miejsca nauki, czy czytania.

Inspiracją wizualnego odbioru biblioteki był nadmorski pejzaż Sopotu. Odniesienia do natury widoczne są w naturalnej geometrii przestrzeni, unikającej prostokreśloności i przede wszystkim w piaskowej kolorystyce przełamywanej zielenią, jak i wyborze konkretnych materiałów wykończeniowych.

Pod względem aranżacji przestrzeń zrywa z zasadą tradycyjnej czytelni z równo ułożonymi regałami i stanowiskami do nauki, wprowadzając różnorodność i swobodę w strukturze czytelni. Inspiracja plażą widoczna jest również na tym polu, poprzez miękkie poduszki, leżaki, czy kosze plażowe, które jednoznacznie kojarzą się z wypoczynkiem.

Drewniany podest zlokalizowany wzdłuż przeszkleń jest odniesieniem do sopockiego molo, a zastosowane lampy przypominają popularne nad morzem lampiony. Projektantom zależało, aby w ramach koncepcji wprowadzić doznania zmysłowe, zauważalne choćby w strukturze wykładziny, czy fakturze drewna mebli. Wprowadzone zostały również elementy bezpośrednio nawiązujące do krajobrazu, jak wieszaki wykonane z plażowych badyli, czy lampy, jako transpozycja tych form.

Projektant
Sikora Wnętrza
Program
Inne
Kraj
Polska, Sopot
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2016
Skala
< 1000
Powierzchnia
650
Rodzaj realizacji
Adaptacja części budynku
Forma
Inna
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sala wielofunkcyjna z płaską podłogą
Nagrody i wyróżnienia