Stacja Biblioteka – biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu

Budynek w który mieści się biblioteka to efekt adaptacji dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Na przestrzeni lat obiekty stacji były zaniedbane, przez co wprowadzenie nowej funkcji wymagało przywrócenia prawdopodobnego wygląda obiektu, eliminując przebudowy, obudowy i inne ingerencje.  Otwarta przestrzeń nawy głównej dworca wydaje się być bardzo dobrą dla zaaranżowania biblioteki, która ma być miejscem dostępnym i elastycznym.

Zespół stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i zlokalizowany jest w północnej części miasta, zajmując wydłużony pas tereny pomiędzy torowiskami. W skład zespołu zabudowy wchodzi budynek główny, budynki poczty, administracji i warsztatu oraz peron. Po północnej stronie torów znajduje się budynek nastawni. Wszystkie obiekty mają jednorodny charakter z ceglaną elewacją oraz odsłoniętą konstrukcją stalową. Stropy drewniane.

Budynek główny ma charakter halowy, trzytraktowy z centralną częścią o charakterystycznym dachu opartym na kształcie łukowym. Wewnątrz można było zauważyć wiele detali związanych ze stalową konstrukcją budynku, charakterystyczne schody, gzymsy, drewniane belkowania.

Punktem wyjścia działań architektów było przywrócenie oryginalnego wyglądu budynku stacji, zarówno od strony fasad, jak i przestrzeni wewnątrz. Ceglane ściany zostały odczyszczone, a połacie dachu odnowione. Elementy, które to umożliwiały zostały z uwzględnieniem konserwatorskich zaleceń odnowione, a nowe wykonane z zachowaniem charakteru pierwotnego hali. Zabezpieczona i odrestaurowana została również stal widoczna w różnych częściach budynku.

Wprowadzając funkcję biblioteki w hali głównej zaprojektowano antresolę w konstrukcji stalowej przeznaczoną dla strefy czytelniczej z regałami na książki oraz miejscami do siedzenia. Foyer obejmuje również kawiarnię. Pomieszczenia biblioteczne dostępne w z powierzchni hali zostały wydzielone ścianami szklanymi, aby pozostawić wrażenie jednoprzestrzenności.

Antresola i przeszklenia to jedyne widoczne ingerencje w zastaną strukturę budynku, jednocześnie na tyle delikatne, aby pozostawać w tle ekspozycji oryginalnej. W części budynku, która ma dwie kondygnacje wprowadzona zostało strefa administracyjna. Przestrzeń czytelnika w okresie letnim jest rozszerzona o zielone strefy zewnętrzne, wchodzące w obszar zagospodarowania terenu.

Projektant
Pracownia Autorska Architektoniczna Krzysztof Kulik
Program
Monobiblioteka
Kraj
Polska, Ruda Śląska
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2019
Skala
1000 - 2000
Powierzchnia
1 350 m2
Rodzaj realizacji
Przebudowa budynku przemysłowego
Forma
Zwarta bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja
Więcej informacji
Nagrody i wyróżnienia
Wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2019 w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych, organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. I Nagroda w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego 2019 roku, organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. I Nagroda w konkursie Dworzec roku 2019, organizowanym przez Fundację ProKolej przy współpracy Fundacja Grupa PKP