Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu

Zagłębiowska Mediateka jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Budynek jest efektem modernizacji istniejącej biblioteki w której zachowano szkielet konstrukcyjny obiektu, znacząco zmieniając układ przestrzenny, sposób prowadzenia dróg komunikacji i wreszcie estetykę elewacji.

Wraz z przebudową i rozbudową biblioteki pojawiło się nowe zagospodarowanie, adresowane osobom aktywnym, czyli skate park. Posadzka placu publicznego płynnie przechodzi w krzywizny sięgając nowej bryły budynku, tworząc oryginalny cokół. Aktywny walor przestrzeni podkreślają kolorowe płyty betonowe, które tworzą jego nawierzchnię. W części z rampą wprowadzono zieleń trawnikową.

Nowym ogólnodostępnym miejscem socjalnym jest również tzw. wewnętrzny ogród, umożliwiając obok wypoczynku organizację spotkań, pikników, czy pokazów filmów.

Bryłę budynku determinowała istniejąca prostopadłościenna forma do której dołączona jest mniejsza, przeznaczona na galerię. Całość zyskuje spójny efekt dzięki pokryciu wszystkich fasad jednolitą okładziną z białych paneli aluminiowych. We fragmentach wprowadzone zostały pasy paneli ażurowych oraz horyzontalne okna, co przełamało monotonię płaszczyzn.

Wejście do budynku zostało wyraziście zaznaczone czarnymi elementami – prostym zadaszeniem i nadwieszonym „pudełkiem” z logo instytucji. Są to jedynie kontrastowe akcenty widoczne w estetyce formy.

Ideą modernizacji obiektu było unowocześnienie udostępniania zbiorów oraz dodanie funkcji podkreślających prospołeczną rolę placówki. Stąd w budynku znalazło się miejsce na zbiory standardowe – papierowe, jak i zupełnie nowe agendy oferujące multimedia, przestrzenie dla dzieci i młodzieży oraz relaksu. Ponadto w obiekcie znalazła się duża aula audytoryjna, sala edukacyjna i kawiarnia. W auli mogą odbywać się konferencje, ale również dzięki rozbudowanemu zapleczu spektakle teatralne.

Na parterze zaraz po wejściu znajduje się foyer z galerią wzdłuż elewacji frontowej. W tej przestrzeni odbywają się wydarzenia artystyczne, wystawy, spotkania. Foyer jest miejscem dostępu do auli, kawiarni oraz sal spotkań. Po przejściu w głąb budynku pojawi się tzw. galeria pod świetlikiem, przez wzgląd na doświetlenie wysokiej przestrzeni górnym światłem. Stąd użytkownik ma dostęp do wypożyczalni, czytelni i multimediów dla dorosłych. 

Na piętrze obok kolejnego poziomu czytelni swoje przestrzenie zyskały dzieci w postaci dwóch stref skupionych wokół książek i multimediów oraz informatorium, dział zbiorów regionalnych, pokoje dyrekcji i otwarta przestrzeń spotkań tzw. Oranżeria Kulturalna. Drugie piętro jest dedykowane pomieszczeniom pracowników biblioteki.

Budynek na wszystkich swoich poziomach zachowuje jednorodny styl, który wyznacza industrialna estetyka bryły. Kolorystyka wnętrz jest neutralna, zdominowana przez biel i szarość z akcentami w postaci okładzin z naturalnego drewna. Pomieszczenia nie mają podwieszanych sufitów, eksponują strukturę betonowego stropu.

Widoczne są malowane na biało instalacje i kontrastowe czarne oprawy oświetleniowe. Kolorystycznie odróżniają się poszczególne czytelnie  i działy, a w szczególności strefa multimediów dla dorosłych, gdzie meble i posadzki bazują na odcieniach niebieskiego oraz wielobarwna strefa dla dzieci.

Projektant
AIM Architekci
Program
Centrum kultury
Kraj
Polska, Sosnowiec
Lokalizacja
Centrum miasta
Data realizacji
2018
Skala
4000 - 8000
Powierzchnia
6200
Rodzaj realizacji
Przebudowa istniejącej biblioteki
Forma
Zwarta bryła
Komponenty
Otwarty plan czytelni, Sale spotkań, Kawiarnia / restauracja, Duża sala audytoryjna, Kącik dla dzieci
Nagrody i wyróżnienia